Zaokrouhlování - Matematika

Zaokrouhlování děláme, abychom měli "hezčí" čísla. Kdo by si pamatoval 153 843 než 150 000?

Zaokrouhlovat můžete buď nahoru nebo dolů. Nahoru  zaokrouhlíme pokud číslo na pravo od kterého chceme zaokrouhlit je v rozmezí od 5 do 9, tedy sečteme k číslu jedničku. Dolu pokud je číslo od 0 do 4, číslo zůstává. Všechna ostatní čísla na pravo jsou pak pouze nuly.

Co to je to číslo "na pravo"? Kdybychom chtěli zaokrouhlit na stovky, tak se podíváme na desítky, na tisíce, tak na stovky. Díváme se tedy na 1 řád níže než který chceme zaokrouhlit. Řády jsou jednotky, desítky, stovky, tisíce atd...

Př.:

Mám číslo 151 a chci toto číslo zaokrouhlit na desítky. Nejprve zjistím, že zaokrouhuji na desítky, tak se musím podívat na jednotky. Takže je to 150.

Číslo 268 na desítky. Podívám se na jednotky a je tam 8. Vím, že zaokrouhlím nahoru, takže výsledek bude 270. Posunul jsem 6 o jedničku nahoru.

Číslo 345 na stovky. Podívám se na desítky a je tam 4. Takže číslo na místě stovek zůstává a ostatní jsou pak pouze nuly. 300

Číslo 469 na stovky. Na místě desítek je číslo 6, které nám říká, že máme zaokrouhlit nahoru. Posuneme tedy číslo na místě stovek o jedničku nahoru. Výsledek je tedy 500.

1608 na desítky. Podívám se na jednotky. Je tam 8, zaokrouhlím nahoru, takže výsledek bude 1610

Překlad z a do vietnamštiny | Online překladač